Zacznij od porannej gimnastyki z uśmiechem,
Poranne ćwiczenia polegają na wykonywaniu wszystkich ruchów związanych ze stawami aktywnymi w tej gimnastyce. Celem tych zajęć jest pobudzenie funkcji organizmu po śnie.
Ćwiczenia poranne powinien wykonywać każdy o ile niema przeciwskazań lekarskich.
Prowadzi się je w zależności od dostępności pomieszczeń tj. pokój, sala gimnastyczna ewentualnie na wolnym powietrzu. Pomieszczenie do ćwiczeń powinno być dokładnie przewietrzone, a w ciepłej porze roku ćwiczenia odbywają się przy otwartych oknach. Przed rozpoczęciem ćwiczeń kontrolnie moglibyśmy zmierzyć ciśnienie.
Ćwiczenia rozpoczynamy od powolnych sekwencji oddechowo - rozluźniających.
Tempo ćwiczeń jest umiarkowane a czas ich trwania w pokoju wynosi ok. 15 minut, a w sali gimnastycznej i na wolnym powietrzu ok. 30 minut.
W placówkach zradiofonizowanych można prowadzić ćwiczenia poranne przez radiowęzeł przy akompaniamencie rytmicznej muzyki. Ćwiczenia lecznicze wykonujemy w celu podniesienia ogólnej sprawności i wydolności fizycznej organizmu. Kształtuje one równierz prawidłową postawę, koordynację ruchową, zachowanie pełnego zakresu ruchu
w stawach, długości i elastyczności oraz siły i wytrzymałości mięśni.
Ćwiczenia ogólnie usprawniające możemy prowadzić zespołowo lub indywidualnie.
Ćwiczenia w zespole sprzyjają emocjonalnemu zaangażowaniu się ćwiczących, pobudzając ich do poprawnego wykonywania ćwiczeń. Ważną rolę odgrywa tu element współzawodnictwa. Tworząc zespół należy mieć na uwadze wiek, płeć, ogólną sprawność i wydolność fizyczną. Zespół nie powinien liczyć więcej niż 15 - 17 osób, ponieważ przy liczniejszym zespole prowadzący nie jest w stanie dopilnować prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Ćwiczenia ogólno usprawniające odbywają się - w zależności od warunków i pory roku - na wolnym powietrzu lub w sali gimnastycznej. Ubiór ćwiczących powinien być lekki, nie krępujący ruchów. Wskazane jest ćwiczenie boso na odpowiednim podłożu.
Dobór ćwiczeń i sposób ich prowadzenia zależy od stopnia zaawansowania, wieku, płci, sprawności fizycznej i wydolności wysiłkowej pacjentów. Koniec części pierwszej,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz